غفلت از ظرفیت بازی‌های رایانه‌ای در هویت‌سازی دینی/ جشنواره رسانه ای امام رضا(ع) می تواند پیشگام باشد
اولین دوره جشنواره بین‌المللی رسانه‌ای امام رضا(ع) در حالی به زمان برگزاری اختتامیه خود نزدیک می شود که فصل تازه ای در فضای رسانه ای کشور گشوده و با برخی ابداعات و نوآوری ها گامی موثر برای بسط و گسترش سیره رضوی داشته باشد.
پنجشنبه ۱۴۰۰/۰۱/۲۶

یکی از اهداف اصلی برگزاری این جشنواره را می‌توان ایده‌یابی در حوزه‌های مختلف رسانه‌ای با محوریت سیره رضوی برشمرد که تلاش می‌کند با برجسته‌سازی این ایده‌ها و سپس تبدیل آنها به محتوای مناسب رسانه‌ای، اثرگذاری لازم بر مخاطب را داشته باشد. یکی از ابداعات در خور توجه این جشنواره تدارک بخشی برای ایده‌ پردازی در حوزه بازی‌های رایانه‌ای است که شاید تاکنون کمتر از این ظرفیت برای بسط سیره رضوی بهره گرفته شده است. گزارش های رسمی نشان دهنده آن است که اکثر نوجوانان و جوانان کشورمان، ساعاتی از روز خود را به بازی های رایانه ای اختصاص می دهند و این در حالی است که با وجود این جامعه مخاطب، محتوای کافی و مناسب متناسب با فرهنگ ایرانی اسلامی برای آنها تولید نشده است.

نیاز به حمایت پرقدرت برای تولید محتوای بازی های رایانه ای
سیدصادق پژمان، مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در گفتگو با آستان نیوز در این باره می گوید: بازی‌های پلتفرم رایانه که عمدتا می‌توانند بستر داستان‌گویی باشند، بازار و شبکه توزیع فیزیکی و دیجیتال قدرتمندی ندارند، به همین دلیل و با توجه به محدودیت‌های سخت‌افزاری کاربران و اقبال زیاد آنها به بازی‌های پلتفرم موبایل، نوع بازی‌هایی که بیشتر می‌توانند در ایران به لحاظ هویتی تاثیرگذار باشند، کمتر تولید می‌شود و از آن غفلت شده، ضمن آنکه اگر هم تولید شود، مخاطب زیادی ندارد.  اما به گفته پژمان، این مشکل راه حلی دارد و می شود برای آن برنامه ریزی کرد. وی می گوید: می‌توان با حمایت پرقدرت از توزیع و عرضه دیجیتال بازی‌های پلتفرم رایانه و کمک به افزایش مخاطب آن، با استفاده از این بازی ها تاثیرگذاری بیشتری در سطح جامعه ایجاد کرد و به طور خاص در حوزه‌هایی مثل سیره ائمه اطهار(ع) به ویژه امام رضا(ع) تحولاتی به وجود آورد که بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای براساس ماموریت‌های ذاتی خود این مهم را دنبال می‌کند.

ظرفیت اثرگذاری بیشتر در ترویج سیره رضوی
وی درباره شیوه اثرگذاری بازی های رایانه ای بر جامعه مخاطب نیز اظهار می کند: بازی‌های رایانه‌ای می‌تواند مانند سایر رسانه‌ها و فناوری‌های رسانه‌ای در خدمت انتقال پیام قرار بگیرد. بر این اساس، از بازی‌های رایانه‌ای می‌توان در زمینه ترویج ارزش‌های اخلاقی و مذهبی به ویژه سیره رضوی بهره برد و با توجه به قابلیت‌های ویژه این رسانه جدید، چه بسا تاثیرگذاری بیشتری نسبت به سایر رسانه‌ها بر مخاطب داشته باشد. وی درباره نقش بازی های رایانه ای در هویت سازی برای نسل جوان مبتنی بر آرمانهای اهل بیت به ویژه امام رضا(ع) نیز می گوید: بخشی از بازی‌های رایانه‌ای که «روایت محور» هستند و قابلیت داستان‌گویی دارد، می‌تواند بستری برای هویت‌سازی بازیکنان از طریق شخصیت‌ها، مضمون، زمینه، دیالوگ‌ها و سایر عناصر داستانی در بازی باشند.

اقدام قابل توجه در جشنواره امام رضا(ع)
مدیر عامل بنیاد بازی های رایانه ها، همچنین با اشاره به اقدام قابل توجه جشنواره رسانه ای امام رضا(ع) و ورود به این حوزه نیز اظهار می کند: به نظر می‌رسد این جشنواره رسانه‌ای می‌تواند به شناخت و کشف پتانسیل‌های موجود در این زمینه کمک کرده و با شناسایی استعدادهای ناشناخته، فرصت حمایت هدفمند از تولید بازی‌های ارزشمند را ایجاد و به ترویج ارزش‌های متعالی کمک کند.